English


Skeleti 700 vjeçar i një vampiri, prezantohet në Bullgari

Një skelet 700 vjeçar është vendosur në Muzeun Historik Kombëtar në Bullgari dhe është menduar të jetë i një personi të frikshëm ose më saktë i një vampiri potencial.

Sipas zakoneve pagane në atë kohë, njerëzit që konsideroheshin të këqinj thereshin me një shufër hekuri direkt në zemër me qëllim që pas vdekjes të mos kthehen si Vampir.

Dy skelete të tilla janë gjetur në një manastir në qytetin Sozopol, pranë Detit të Zi dhe do të shfaqen javën e ardhshme në Muzeun Historik Kombëtar në Bullgari.
"Ky ishte një besim pagan i përhapur në tokat bullgare të shekujve 12 dhe 14-të. Njerëzit ishin shumë supersticiozë në atë kohë. Në të gjithë vendin ne kemi gjetur mbi 100 varreve të tilla 'vampir' nga fisnikë kryesisht nga mesjeta" tha kreu i Muzeut Historik Kombëtar Bozhidar Dimitrov.

KOMENTE
 • Drenusha Qerimi12:41 - 06 Korrik 2012
  rene eshte nuk eshte e mundur
 • Celjeta Hodo16:34 - 02 Korrik 2012
  C'jane kto budallalliqe? Vampiret nuk egzistojne!!! :P
 • Migjen Bogiqi10:36 - 30 Qershor 2012
  ee kembmadhin a e kieni gjetur hhhhi:p?
 • kledian spaho13:56 - 25 Qershor 2012
  Po ci kenii keto qe shkruani ci keni keta gazetare vampirat nuk ekzistojne kini kujdes cfare shkruani se ka shume emije te vegjel qe hyne ne keto faqe internei edhe friksohen
 • LAKU18:05 - 19 Qershor 2012
  Skeni faj ju, po gazetari qe e vendos titullin kshu. Njerez te keqinj qe mendoheshin se do ktheheshin ne "vampira" nga injorantet pagane qe me sa duket po perhapen perseri.
 • mali22:21 - 18 Qershor 2012
  keto rena te kulluuara nga keto te pa fej pagan kur nuk kan egsistuar vampiret vetem jane aktru neper sken per para me u shit filmat dhje me u bo na interewant
 • lesi17:53 - 18 Qershor 2012
  po neper filma jane pare por cdo film ka nje pike mbeshtetse
 • Sonela Avdiu17:35 - 18 Qershor 2012
  kjo eshte ajo bota ,Liza ne boten e qudirave ,gjithqka tani doli ne shesh .nuke di sa do te jete e vertet kjo eshte ajo bota qe dikur i kemi shiqu filmate .
 • Lulzim Kosova16:43 - 18 Qershor 2012
  ajt mos tjau ndin edhe nese del naj vampir elargojm me shahadet ka qen nje kojshi ngat meje met dal naten ma shum u tutsha nga aj se nga vampiri vampirin e largoj meshahadet thojsha e ket kot bjer shahadet se nuk largohet vampir nuk osht ma i keq se vampiri dukjet ehehe ma shkurt te benmu tut shum ahhaha
 • enoelrok16:18 - 18 Qershor 2012
  as njeri nga ju se ka lexuar ca thot me lart kan qene njeres te keqinj jo vampira qe shikoni ne per filma
 • Rinor Behluli14:05 - 18 Qershor 2012
  PO qfarti bre , ksi mi myt nzemer veq naper film kom pa ,tani kishe mos mu qu, Qfar vampira bre ,
 • joni Definitivo13:49 - 18 Qershor 2012
  hahah. vampir. thone. ej shikoni mos gjeni ndonje skelet te nje dinosauri.
 • iris Irisi11:23 - 18 Qershor 2012
  njonin e kam cun xhaje une ,nga ato aty..:)
 • One Direction's fan 4ever11:22 - 18 Qershor 2012
  Ha-ha...Q'te dukemi ne mo lali? Nuk i besojm kto gjera ne..Mos i'a futni kot Ju lutem...-4-
 • indrit10:18 - 18 Qershor 2012
  po keta ku e din qe ka qen vampir sa kot vlasim
 • Bardhi Luzi23:54 - 17 Qershor 2012
  genjeshtra
 • Bardhi Luzi23:53 - 17 Qershor 2012
  genjestra
 • Erion Zika22:43 - 17 Qershor 2012
  gjithcka esht emundur ne kete bot
 • Alban Kokuja19:12 - 17 Qershor 2012
  ahahhaha nuk e besoj nuk eshte e vertet koto jan vetem neper filma hahahaha kot kjo???