English


Ja pse duhet të hani domate

Domatet janë konsideruar shpesh perime, edhe pse në fakt ata janë fruta. Domatet janë një ushqim tepër i shkathët. Ato hahen të papërpunuara dhe janë mjaft të shijshme, në sallatë ose në sanduiçe, por dhe kur gatuhen ato na japin një ëmbëlsi të mrekullueshme. Përmbajtja e lartë acide e tyre i bën ato një ushqim perfekt. Domatet janë pjesë e rëndësishme e dietës që është e vështirë të besojhet se ato janë konsideruar dikur toksike.

Një domate e mesme e gjitha përmban rreth 22 kalori, 0 gram yndyrë, 5 gram karbohidrate, 1 gram fibra dietetike, 1 gram proteine ​​dhe 6 milligram sodium. Ajo gjithashtu siguron 40 për qind të vitaminës C në kuptën ditore, 20 për qind e RDA e vitaminës A, 2 për qind e RDA së hekurit, dhe 1 për qind e RDA së kalciumit. Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore të domateve.

1. Shmangni dhe largoni kancerin

Studime të shumta kanë arritur në përfundimin se sa më shumë domate të hanë njerëzit aq më të ulëta janë shanset për tu sëmurur me kancer, sidomos të kancereve të prostatës. Një substancë e quajtur lycopene, e cila është përgjegjëse për ngjyrë të kuqe, mendohet të jetë arsyeja për këtë efekt mbrojtës të kancerit. Madje kur gatuhet lycopeni çlirohet më shumë dhe me pak yndyrë ndihmon organizmin ta absorbojë më mirë.

2. Parandalon dëmtimin e ADN-së

Domatet janë të larta në antioxidants të rëndësishëm si vitaminë C dhe A. Këto vitamina punojnë për të shmangur dëmtimin e ADN-së nga radikalet e lira. Rrjedhimisht, domatet mund të ndihmojë për të shmangur sëmundjet e moshës të tilla si atherosclerosis dhe diabetit.

3.Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Domatet përmbajnë ushqyes të rëndësishëm, si niacin, folate dhe vitamina B6, që lidhen me uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Një studim ka gjetur se gratë që hanin 7 deri në 10 domate në javë kanë patur një rrezik 29 për qind më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare sesa gratë që konsumonin më pak. Rezultatet ishin edhe më mbresëlënëse kur gratë kanë ngrënë produkte domate të pasura me vaj.

4. Mbron kundër trombozës

Një tjetër studim ka treguar se pirja e lëngut të domates përditë ul grumbullimin e trombociteve në mënyrë të konsiderueshme. është e rëndësishme të pijmë pak lëng domate dhe jo shumë në një ditë pasi ne mund të rritim nivelin e sodiumit i cili rrit natriumin dhe shkakton efekte negative.

5. Shmang dhe largon inflamacionin

Një studim i dyfishtë i verbër gjeti se pirja e një gotë lëng domate në ditë mund të zvogëlojë nivelet e TNF-alfa në gjak me 34 për qind. TNF-alfa shkakton inflamacion. Nivelet e larta janë gjetur në individë kronike, sëmundjet degjenerative të tilla si sëmundje të zemrës, kanceri, osteoporozën dhe Alzheimer.

KOMENTE
 • Lenti Nushi09:55 - 14 Gusht 2012
  mos ja futni kot ju se nuk ka nevoj te beje rrelame per domate se ky qe ka shkruar nuk eshte nga krusha e rahovecit tju bej reklam domateve un e faleminderoj shum kete njeri
 • Ali Coka Bioplant Albania21:15 - 13 Gusht 2012
  Me farat e domates eshte prodhuar dhe Peneciline e zbulur nga A.Flemingu.por kur veshtroj keto domate te paraqitura nefoto me ben te dyshoj ne perdorimin e auksines dge giberilines si stimulant per pjekje te hereshme ,sepse nga vete natyra biologjike rritet dhe zhvillohet ne kate nga ipari deri tek ishtati sipas teknollogjise se kultivimit dhe varietetit ,dhe pjekja fillon nga kokerra e pare e katit te pare (lulerise separe qe prape numeri i kokerrave varion sipas varietetit.ruhuni nga perdorimi i stimulanteve kimike se do arrime momentin kur shqiptaret nuk do riprodhojne vetveten plus efekteve te tjera shendetsore.pozicioni gjeografik i Shqiperise qe e ka fale Zoti nuk ja vlen te perdoren hormone ,por endja dhe lakmia per te fituar,pa aftesia per te kontrolluar le shkak per te abuzuar.
 • Ania Alb14:26 - 08 Gusht 2012
  domatet natyrale jane edhe te shijshme edhe me vlera per shendetin e njeriut, ndersa keto domatet e modifikuara jane pa shije dhe pa vlera .
 • Sead Huruglica10:59 - 05 Gusht 2012
  ne dimer do bejn reklama per akullin e ferguar hahahahhaha
 • xhoni11:30 - 29 Korrik 2012
  po ne dimer kujt do ti beni reklame
 • Kujtim Hasi16:25 - 28 Korrik 2012
  Pershendetje une mendoi qe eshte ashtu sepse kam percjell emisjone televizive per mjeksi,domatja e jep efektin e vet,hani domate....