English

Liga e Evropës, Vllaznia fiton me Irlandën, por Dinamo humb në Finlandë

Tiranë, 3 korrik, NOA - Skuadrat shqiptare kanë nisur aventurën në Ligën e Evropës, duke u përfaqësuar me dy ekipet e para, Dinamo dhe Vllaznia.

Bëhet e ditur se ekipi i parë ka humbur përballë finlandezëve të Lahtit, ndërsa shkodranët kanë mundur të fitojnë përballë irlandezëve të Sligo Rovers.

Këto ndeshje të vlefshme për turin e parë të Europa League, përbëjnë në të njëjtën kohë edhe testin e parë për forcën e skuadrave të Superligës në arenën ndërkombëtare.

Tirana, Vllaznia e Dinamo, kanë qenë tre skuadrat shqiptare të kualifikuara për të marrë pjesë në turin e parë eliminator në Ligën e Europës. Parashikimi i përballjeve të tyre është me tre klube të Europës veriore, përkatësisht Stabek të Norvegjisë, Sligo Rovers të Irlandës dhe FC Lahti të Finlandës.

Ky ka qenë rezultati i shortit që është hedhur mbi ndeshjet e para eliminatore në kuadrin e këtij kampionati, të cilat kanë fiksuar përballjen e këtyre tre ekipeve para tre ekipeve nordike.

n.e/NOA

Â

KOMENTE