Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
ZMK, apel shtetit që të marrë nën kontroll sigurinë në plazhe
English

ZMK, apel shtetit që të marrë nën kontroll sigurinë në plazhe

Tiranë, 18 Korrik NOA - Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorëve reagon ndaj kushteve të rrezikshme në të cilat siç thotë, ndodhen turistët dhe pushuesit në shumë plazhe të Shqipërisë si pasojë e mungesës së standardeve minimale të sigurisë.

Ngjarja më e fundit ku qytetari kosovar 38 vjeçar Sabit Kuçi u aksidentua rëndë nga një motor uji në Plazhin e Durrësit është vetëm një pjesëz e vogël e situatës absurde të shëtitjeve të çmendura me motor uji në plazhet e Shqipërisë.

ZMK evidenton se asnjë forcë policie apo sigurie nuk ka vendosur ndonjë standard për qarkullimin e këtyre mjeteve ujore.

Po ashtu, askush nuk i kontrollon këto mjete që terrorizojnë plazhistët me shpejtësinë e çmendur me të cilat lëvizin.

Ministria e Brendshme dhe organet e pushtetit vendor duhet të marrin masa të menjëhershme për të normalizuar situatën sepse qytetarët nuk mund të presin më, - thotë ZMK e drejtuar nga Altin Goxhaj.

Sipas saj, Policitë Bashkiake në Velipojë, Durrës, Golem, Vlorë, Himarë, Sarandë duhet të marrë urgjentisht rolet dhe përgjegjësitë që u takojnë.

Për ZMK, plazhet kërkojnë plotësim të standardeve minimale të sigurisë dhe kullat e rojes bregdetare duhen vënë urgjentisht në funksion që tragjedi si ato të një jave më parë në Vlorë të mos ndodhin më.

Në Plazhin e Durrësit, shoqatat dhe komuniteti i biznesit i kanë ofruar Bashkisë së Durrësit 10 kulla roje të cilat kanë mbetur të shkreta prej 2 vjetësh pikërisht se Bashkia Durrës refuzon të miratojë buxhetin për rojet e plazhit.

"Jeta e një qytetari të vetëm nuk vlen sa angazhimi i struktuave lokale të cilat po flenë gjumë ndërkohë që turistët dhe pushuesit vendas rrezikojnë përditë në vend që të pushojnë të qetë", - thotë Altin Goxhaj, drejtor i Zyrës për Mbrojtjen e Konsumatorëve.

e.l/NOA

KOMENTE