Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Çështja e emrit të Maqedonisë, Greqia akuzon Shkupin për vjedhje të historisë
English

Çështja e emrit të Maqedonisë, Greqia akuzon Shkupin për vjedhje të historisë

Athinë, 16 gusht NOA-Kryeministri grek, Kostas Karamanlis ka pwrswritur akuzat ndaj autoriteteve tw Maqedonisë për nacionalizëm dhe sjellje provokative.

"Për herë të fundit dua ti drejtohem Shkupit, dhe të përsëris se historia shekullore as nuk fshihet as nuk shkruhet përsëri.

Përsëris se për çështjet kombëtare Greqia ka qëndrime të qarta dhe nuk do të lëshoj as një hap", deklaroi Karamanlis.

Ai theksoi se rruga evropiane çon drejtë respektimit të detyrimeve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare. Ne grekët duam që Ballkani të jetë rajon i stabilitetit dhe i sigurisë për të gjithë. Orientimi jonë është e drejta ndërkombëtare, marrëveshjet ndërkombëtare dhe respekti reciprok", theksoi Karamanlis.

m.i/NOA

KOMENTE