English

Nis Kampionati Botëror i Atletikës në Gjermani

Berlin, 16 Gusht NOA - Në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, pranë portës së Brandenburgut, kanë nisur garat e Kampionatit të 12-të Botëror të Atletikës.

Ralf Bartels mori medaljen e parë për Gjermaninë, në hedhjen e gjyles.

Ai siguroi vendin e tretë në këtë garë ku vendin e parë e zuri kampioni botëror për të nëntën herë Christian Cantëell nga SHBA-të dhe vendin e dytë fituesi i lojërave olimpike në këtë garë, polaku Tomasz Majeëski. Â

Në Kampionatin Botëror të Atletikës. konkurrojnë për titullin e kampionit të botës në gara të ndryshme më shumë se 2 mijë atletë nga 200 vende të botës.   Â

KOMENTE