English

PS: Shqipëria po zhytet në krizë, për hir të interesave të një grushti njerëzish

Tiranë, 17 gusht NOA - Partia Socialiste vlerësoi sot se Shqipëria po zhytet në një krizë ekonomike për hir të interesave të një grushti njerëzish.

Mimi Kodheli, anëtare e Kryesisë, njëherësh deputete e PS, doli sot në mesditë para mediave në një konferencë për shtyp.

Kodheli tha se PS merr shkas për këtë komunikim "nga një dalje rrufe në mes të vapës të Ministrit të Financave që në një media përcolli objektivat dhe prioritetet e qeverise në ikje, për qeverinë e re të votave të vjedhura të 28 qershorit, lidhur me buxhetin e vitit 2010".

Zyrtarja e PS, kujtoi faktin se "i njëjti ministër i 1996-s, që në prag të shembjes së piramidave fliste për ambicie e projekte për t'u pasur zili nga bota, me të njëjtën gjuhë, na tregoi për Shqipërinë fanar ndriçues të ekonomisë botërore, ndërkohë që duket qartë se nuk e ka idenë e pasojave që mund të vijnë nga thellimi i përditshëm i krizës ekonomike të vendit, për të cilën kjo qeveri e shpërdorimeve të mëdha nuk ka marrë asnjë masë".

Në këtë pikë, Kodheli tha se i kërkojmë këtij ministri të na përgjigjet:

Pse nuk i paguan qeveria e tij firmat e ndërtimit të rrugëve prej muajsh?

Pse po zhvleftësohet leku për herë të parë në historinë e këtyre 18 vjetëve në periudhën kulmore të fluksit të ardhjes së emigrantëve e turistëve?

Pse anuloi të gjitha prokurimet publike për gjashtëmujorin e dytë dhe pse u boshatis arka e shtetit të shqiptarëve me shpenzimet për fushatë elektorale?

Kodheli komentoi pasi shtroi këto pyetje, se "ne e dimë se ministri i piramidave nuk ka përgjigje as për këto as edhe për shumë pyetje të tjera që lindin nga kriza e rëndë ekonomike ku po zhytet vendi, të cilat do t'i bëjmë publike vijimësisht".

"Por, një gjë është e sigurt sot, - vijoi Kodheli: Pushteti i korruptuar dhe korruptues që me votat e grabitura të 28 qershorit do t'i japë jetë së shpejti qeverisë së fundit të politikës së vjetër, po e zhyt Shqipërinë drejt një krize të jashtëzakonshme vetëm për hir të interesave e të përfitimeve të një grushti njerëzish, të cilët për pushtetin janë gati të bëjnë edhe martesa si ajo e Sali Berishës me Ilir Metën".

/e.l/e.n/NOA/

Lexoni reagimin e PD: Akuzat e PS për krizë ekonomike në vend, reagon PD: E ngatërrojnë me krizën e tyre

Komentoni lajmin dhe reagimet:
KOMENTE