English

Gara e formula 1, Barrichello fiton në Valencia

Valencia, 23 gusht NOA-Rubens Barrichello është fitues i garës për çmimin e Madh të Evropës  që u zhvillua sot në Valencia të Spanjës.

Barrichelo fitoi garën për çmimin e Madh të Evropës në Valencia, triumfin e tij të parë në Formula 1 pas pesë viteve.

 37 vjeçari brazilian shfrytëzoi një gabim të rëndë në boks nga ekipi i Leëis Hamiltonit, McLaren, për të regjistruar fitoren e 10-të në karrierë - të parën nga viti 2004 në Kinë - dhe përmirësoi shanset e tij për titull.

Hamilton përfundoi i dyti para Kimi Raikkonenit në Ferrari, edhe pse filloi garën në Valencia nga pozita e parë.

Jensun Button përfundoi i shtati, ndërsa epërsia e tij në renditjen e përgjithshme u ngushtua në 18 pikë nga kolegu Barrichello.

Mark Ëebber në Red Bull ishte i nënti dhe është 20.5 pikë prapa Buttonit.

Luca Badoer i cili zëvendëson pilotin e Ferrarit, Felipe Massan e lënduar, përfundoi i 17-ti pasi u nis i fundit.

Hamilton, i cili ishte i dyti edhe në garën e vitit të kaluar, dukej se do të fitonte garën e dytë të njëpasnjëshme pas triumfit në Hungari.

Por, mekanikët e McLarenit u ngatërruan derisa i ndërruan gomat e bolidit në pit-stopin e fundit që zgjati 13.4 sekonda dhe shansi kishte humbur.

Barrichello krijoi epërsi të bindshme dhe arriti të fitojë me 2.3 sekonda.

Heikki Kovalainen në McLaren përfundoi i katërti pasi u nis i dyti, ndërsa Nico Rosberg nga Williams kompletoi pesë pozitat e para Fernando Alonsos në Renault.

Shpresat e Red Bullit për titull morën goditje të fortë pasi Sebastian Vettel dhe Mark Ëebber përfunduan jashtë pikëve.

Vettel u tërhoq në garën e dytë të njëpasnjëshme për shkak të një problemi me motor.

Ndërsa Ëebber ishte para Buttonit për pjesën më të gjatë të garës, por dorëzoi pozitën e shtatë kur pilotët filluan raundin e dytë të pit-stopeve dhe përfundoi prapa BMW-së së Robert Kubicas.

Button, i cili fitoi gjashtë nga shtatë garat e para, por nuk ka përfunduar më mirë se pozita e pestë në katër gart e fundit, udhëheq në renditjen e përgjithshme me 72 pikë, Barrichello ka 54, Webber 51.5 dhe Vettel 47.

m.i/NOA

KOMENTE