Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zyrtarë të lartë të dy Koreve ulen në bisedime për herë të parë
English

Zyrtarë të lartë të dy Koreve ulen në bisedime për herë të parë

Seul, 23 gusht NOA-Zyrtarë të lartë nga Koreja e Veriut kanë zhvilluar bisedime për herë të parë me presidentin koreanojugor Lee Myung-bak, i cili ndërmori një qëndrim të ashpër ndaj Veriut kur erdhi në post vitin e kaluar.

Emisarët e Koresë së Veriut përcollën një mesazh të udhëheqësit të tyre Kim Jong-il dhe thanë se çdo gjë kishte shkuar mirë.

Zëdhënësi i presidentit Lee tha se ai kishte shpjeguar parimet e qëndrueshme të qeverisë së tij.

Kjo është një referencë përsa i takon këmbënguljes që Veriu të heqë dorë nga ambiciet bërthamore.

Një korrespondenti i BBC-së në Seul tha se zyrtarët ishin ende duke vlerësuar prapavijën e asaj që duket si hapje e papritur e Phenianit.

Të gjashtë zyrtarët koreanoveriorë, u kthyen në atdhe përpara funeralit të ish presidentit koreanojugor Kim Dae-jung.

Kim Dae-jung ishte një iniciator i dialogut korean dhe adhurohej në të dyja vendet.

Koreanoveriorët ishin në Seul për të marrë pjesë në homazhet që ju bënë në nivelin shtetëror ish presidentit.

m.i/NOA

Â

KOMENTE