English

PD: Rama riktheu standardet e atit tё tij shpirtёror Enver Hoxhёs

Tiranë, 30 Gusht NOA - "Edi Rama doli sot para mediave, pÑ‘r tÑ‘ zhurmuar Kongresin, me tÑ‘ cilin riktheu standardet e atit tÑ‘ tij shpirtÑ‘ror Enver HoxhÑ‘s, nga ku nxori jashtÑ‘ mediat kur folÑ‘n kundÑ‘rshtarÑ‘t e tij".

Ky ishte vlerësimi i dhënë sot nga Partia Demokratike, përmes zëdhënëses së saj, Erla Mëhilli në një dalje të posaçme për mediat.

Mëhilli foli në fillim mbi faktin se pas aktit terrorist tÑ‘ Dritan Dajtit, nÑ‘ tÑ‘ cilin ranÑ‘ nÑ‘ krye tÑ‘ detyrÑ‘s 4 PolicÑ‘, Edi Rama akuzoi sërish pa asnjÑ‘ fakt se zgjedhjet u morÑ‘n me kriminelÑ‘ tÑ‘ liruar nga burgjet.

Lidhur me kÑ‘to akuza, Mëhilli tha se janë "shpifje tÑ‘ ulëta ordinere tÑ‘ njÑ‘ paranojaku, qÑ‘ nÑ‘ 45 minuta fjalim nuk gjeti dot qoftÑ‘ edhe njÑ‘ fjalÑ‘ tÑ‘ vetme pÑ‘rgjegjësie pÑ‘r humbjen e zgjedhjeve nga partia e tij, por akuzon dhe vetÑ‘m akuzon pa paraqitur as edhe njÑ‘ fakt tÑ‘ vetëm".

"InformojmÑ‘ opinionin publik, - vijon reagimi i PD, - se lejimi me leje i tÑ‘ burgosurve çdo javÑ‘ dhe çdo muaj Ñ‘shtÑ‘ njÑ‘ procedurÑ‘ standarde e zakonshme nÑ‘ burgjet e çdo vendi tÑ‘ lirÑ‘ dhe kjo Ñ‘shtÑ‘ edhe nÑ‘ ShqipÑ‘ri.

Më tej, Mëhilli ka evidentuar një precedent të para disa viteve: "Rasti i vetÑ‘m i keqsjelljes sÑ‘ tÑ‘ liruarve ka qÑ‘nÑ‘ rasti i Emiljano Kecit, i cili pasi mori leje pÑ‘r dalje nga burgu, u kthye nÑ‘ bodyguardin e armatosur tÑ‘ Blendi Klosit, pÑ‘r tÑ‘ cilÑ‘n dhe u ndalua nga policia. Madje rikthimi i tij nÑ‘ institucionet e vuajtjes sÑ‘ dÑ‘nimit solli dhe protestat e ashpra tÑ‘ vetë Blendi Klosit".

Duke përfunduar deklaratën për mediat, Mëhilli tha se "Edi Rama u bie sirenave tÑ‘ kriminelÑ‘ve i tmerruar nga parandjenja se çdo ditÑ‘ do tÑ‘ dalin nÑ‘ dritÑ‘ lidhjet e tij me krimin dhe organizatat kriminale qÑ‘ po vendosen para ligjit".

e.n/NOALexoni gjithçka që lidhet me kongresin e PS:

LSI: Me fjalimin e tij, Rama na bindi dhe një herë që të jemi në aleancë me PD

Arben Malaj: Edi Rama e di shumë mirë pse u tërhoqa nga kandidimi

Rama: Nuk kam dijeni për tërheqjen e Malaj, por më vjen keq

Kreu i PS, Arben Malaj tërhiqet nga gara

Arben Malaj dorëzon kandidaturën për kryetarin e ri të Partisë Socialiste

Rama: Unë në krye të PS, për të çuar para misionin historik për ndryshim

Kongresi i PS, Edi Rama: Ne e fituam garën me Sali Berishën

Kongresi i PS vijon me kandidaturat për kreun, deklaratat e të pranishmëve

Ben Blushi: Si e shoh të ardhmen e projektit tim, për demokratizimin e PS

Fjala e plotë/ Edi Rama: U mundëm, por nuk humbëm

Fjala e plotë, Ruçi: Pas 28 Qershorit, mbetëm të fundmit e Evropës

Fjala e plotë, Malaj: Jo lider absolut dhe të rinj karrieristë në PS

Fjala e plotë, Ben Blushi: Shqiptarët nga 28 qershori e tutje na shohin me hezitim

Mbyllet Kongresi i PS, kreu i ri zgjidhet në 26 shtator

Kongresi me dyer të mbyllura, zyrtarët e PS kishin premtuar të kundërtën

Zgjedhjet e 28 Qershorit, PS bën publik një pjesë të Raportit të saj

Ruçi: Liridalja e disa të burgosurve, lidhet me vjedhjen e votave më 28 qershor

Rrëzohet paketa "Blushi" në kongresin e PS, merr vetëm 31 vota

Hapet sipari i Kongresit të PS, 25 minuta film me manipulimet e zgjedhjeve

Kongresi i PS fillon jo me fjalime, por me film mbi vjedhjen e votave

Mbahet sot Kongresi i PS, kryetari i ri pritet të dalë mes garës Rama-Malaj

Arta Dade: Mbështes kandidimin e Edi Ramës, s'e pati ai fajin për humbjen e PS

Kongresi i PS, në Pallatin e Kongreseve mblidhen 1500 delegatët

Debatet brenda PS, Rama thyen heshtjen: Pres vendimin e Kongresit

Ben Blushi kundër Ramës: S'ka alibi për humbjen në zgjedhje

KOMENTE