English

Kaliforni, donin të shuanin zjarrin, humbin jetën dy zjarrfikës

Kaliforni, 31 gusht, NOA - Po përpiqeshin të shuanin flakët e një zjarri, por për fat të keq, dy zjarrfikës kanë gjetur vdekjen gjatë operacionit.

Fjala është për dy zjarrfikës që vdiqën në shtetin e Kalifornisë të Shteteve të Bashkuara, kur makina e tyre u rrokullis në një mal afër Los Anxhelosit.

Autoritetet thanë se dy nga këta persona janë djegur rëndë kur ata po përpiqeshin t'i shmangeshin zjarrit duke qëndruar në një vaskë uji në oborrin e shtëpisë së tyre.

Zjarret e mëdha në afërsi të Los Anxhelosit po kërcënojnë rreth 12 mijë shtëpi dhe ndërtesa të tjera.

Njoftohet se së paku tre persona janë lënduar rëndë nga zjarret. Mediat njoftojnë se zjarri gjithashtu po kërcënon Mount Vilson ku gjendet një observator historik, dhe disa antena transmetuese të radios dhe televizionit. Â

KOMENTE