Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Emërohet drejtori i ri i UNDP në Kosovë
English

Emërohet drejtori i ri i UNDP në Kosovë

Prishtinë, 4 shtator NOA-Administratorja e UNDP-së, Helen Clark ka emëruar Parviz Fartashin, drejtor të UNDP-së në Kosovë.

Ai e zëvendëson Maurice Deëulfin dhe ka marrë postin më 3 shtator, njofton UNDP nëpërmes një komunikate për shtyp.

Fartash thuhet se ka një përvojë 23-vjeçare me UNDP-në në pozita të ndryshme drejtuese.

Para emërimit të tij në postin e drejtorit të UNDP-së në Kosovë, Fartash ishte menaxher i lartë i programit në Zyrën Rajonale të UNDP-së në Bratislavë, përgjegjës për aktivitetet operacionale të vendeve të sapopranuara dhe vendeve kandidate për në Bashkësinë Evropiane.

Në detyrën e re ai sjell përvojën e gjatë nga fushat e zvogëlimit të varfërisë, mjedisit, parandalimin e konfliktit, nga zyrat e UNDP-së në mbarë botën, përfshirë këtu Fixhin, Pakistanin, Korenë Veriore dhe Shqipërinë.

Fartash ka doktoruar në fushën e Zhvillimit Ekonomik në Universitetin Nanterre në Francë.

Ai është me kombësi franceze dhe flet gjuhët persishte, frënge dhe angleze.

m.i/NOA

Â

KOMENTE