English

Prifilmfest - ose fillimi i njÑ‘ miqësie tÑ‘ bukur, vigjilje e edicionit të parë

Prishtinë, 20 Shtator NOA - VetÑ‘m dy ditÑ‘ na ndajnÑ‘ nga fillimi i edicionit tÑ‘ parÑ‘ tÑ‘ festivalit ndÑ‘rkombÑ‘tar tÑ‘ filmit nÑ‘ PrishtinÑ‘ - PriFilmFest.

NÑ‘ natÑ‘n solemne tÑ‘ hapjes sÑ‘ kÑ‘tij festivali, me datÑ‘ 22 shtator, nÑ‘ tapetin e kuq pÑ‘rveç yjeve dhe emrave tÑ‘ njohur kosovarÑ‘ do tÑ‘ ketÑ‘ edhe mysafirÑ‘ tÑ‘ huaj nÑ‘ mesin e tÑ‘ cilÑ‘ve edhe znj. Vanessa Redgrave, aktorja britanike legjendare, fituese e çmimeve Oscar e Golden Globe, njëkohësisht Presidente e bordit tÑ‘ PriFilmFest, e cila edhe do të hapë zyrtarisht festivalin.

Mysafirёt nё mbrёmjen e parё do tё kenё mundёsinё qё tё shohin filmin e produksionit Shqiptaro-Italian, ‘Lindje-Perёndim-Lindje' nё regji tё Gjergj Xhuvanit.

Të pranishëm gjatë premierës pritet të jenë ekipi i filmit prej 15 vetash, tÑ‘ cilÑ‘t pas projeksionit do tÑ‘ dalin nÑ‘ skenÑ‘ pÑ‘r t'u pÑ‘rshÑ‘ndetur me publikun kosovar.

Vjosa Berisha, drejtoreshÑ‘ e festivalit, duke folur sot në vigjilje të festivalit, pohoi se është punuar shumÑ‘ qÑ‘ edhe pse edicioni i parÑ‘ kÑ‘tÑ‘ vit, tÑ‘ paraqitet para publikut nÑ‘ mÑ‘nyrÑ‘ sa mÑ‘ profesionale dhe tÑ‘ begatshme.

"Kemi arritur tё bёjmё njё program mjaft tёrheqёs dhe do tё kemi nderin tё jemi nikoqirё tё disa emrave mjaft tё njohur tё kinematografisё botёrore sic ёshtё Vanessa Redgrave, Hans Christian Schmid, Siddiq Barmak, e shumё tё tjerё", - tha Berisha.

Kurse shtoi: "Mbetet tё shohim se si do tё pritet ky festival nga publiku dhe cfarё do t'i sjellё nё vitet nё vazhdim si komunitetit artistik nё Kosovё ashtu edhe Prishtinёs si qytet".

Vjosa Berisha tha se shpresonte që festivali tÑ‘ arrijÑ‘ tÑ‘ jetÑ‘ njÑ‘ imazh i bukur i PrishtinÑ‘s dhe KosovÑ‘s, duke promovuar kulturÑ‘n dhe zhvilluar kinematografinÑ‘ e vendit.

"Ёshtё ende herёt tё thuhet se kjo do tё arrihet shpejt por ne do tё punojmё qё festivali tё zhvillohet nё njё sukses dhe krenari pёr Prishtinёn', - theksoi Berisha.

Filmat

PriFilmFest tanimё ka shpalosur programin e kompletuar tё festivalit i cili pёrbёhet nga 30 filma nё tri programme tё ndryshme, atё tё konkurencёs zyrtare ku garojnё 10 filma duke pёrfshirё edhe filmin ‘Lindje-Perёndim-Lindje'.

Më tej, edhe filmi kroat ‘The living and the dead' nga Kristijan Milic, ‘I am from Titov Veles' nga Teona Strugar Mitevska (Maqedonia); ‘Correction' nga Thanos Anastopoulos (Greece), ‘Opium War' nga Siddiq Barmak (Afganistan), ‘Storm' nga Hans-Christian Schmidt (Germany), ‘Time of the Comet' (‘Koha e kometes') nga Fatmir Koci (Shqiperi-Gjermani), ‘Hush your mouth' nga Tom Tyrwhitt (Britani e Madhe), ‘Snow' nga Aida Begic (Bosnia&Hercegovina), ‘Look at me' nga Marija Perovic (Mali i Zi).

Në programin jashtë konkurrencës, të titulluar‘The Winners' (Fituesit) ku do tÑ‘ projektohen filmat fitues nga festivalet mÑ‘ prestigjioze botërore, si Cannes, Berlinale e çmimi Oscar.

Në këtë kategori do tÑ‘ shfaqen 5 filma, si ‘The white ribbon' fitues i Cannes 2009, ‘Milk of Sorrow' fitues i Berlinale 2009, ‘3 Monkeys' fitues i Cannes 2008, ‘Man on wire' fitues i cmimit Oscar, ‘Katyn' fitues i European film awards etj.

Në programin Retrospektiva qÑ‘ do tÑ‘ pÑ‘rfshihen filmat kosovar tÑ‘ prodhua para dhe pas luftÑ‘s, te titulluar PreWar Cinema dhe PostWar Cinema.

Si program i veçantë do tÑ‘ jetÑ‘ po ashtu projektimi i katÑ‘r premierave të kineastëve të rinj kosovar, filmi i metrazhit të gjatë i punuar në teknikën digjitale ‘PÑ‘rtej rrugÑ‘s' nÑ‘ regji tÑ‘ Yll Citakut, dhe tre filma tÑ‘ shkurtÑ‘r të punuar me teknikën më bashkëkohore xhiruese RedOne.

Juria

Juria ndёrkombёtare qё do t'i vlerёsojё filmat pёrbёhet nga:

Isa Qosja, Regjisor nga Kosova, kryetar i jurisё,

Mira Staleva - ZÑ‘vendÑ‘s drejtoreshÑ‘ e festivalit ndërkombëtar tÑ‘ filmit nÑ‘ Sofie tÑ‘ BullgarisÑ‘,

Marcel Maiga - nga Gjermania, organizator i festivaleve Cottbus dhe Berlinale,

Saimir Kumbaro - Regjisor nga Shqipёria,

David Gothard - Regjisor e producent nga Britania e Madhe

Çmimet

Do tÑ‘ ndahen 6 çmime, pÑ‘r filmin, regjinÑ‘, aktorin dhe aktoren mÑ‘ tÑ‘ mirÑ‘, si dhe çmimi special i jurisÑ‘, dhe çmimi i publikut.

Ata do të marrin skulpturën e dizajnuar për mrekulli nga skulptori Luan Mulliqi, ‘Hyjnesha e artë', një punim i stilizuar i simbolit antic të qytetit të Prishtinës.

Veprimtaritë

GjatÑ‘ festivalit do tÑ‘ organizohen edhe shumÑ‘ pritje dhe ahengje atraktive pÑ‘r mysafirÑ‘t dhe prishtinasit nÑ‘ mÑ‘nyrÑ‘ qÑ‘ kjo javÑ‘ tÑ‘ jetÑ‘ sa mÑ‘ e veçantë.

Njё format atraktiv pёr mediat dhe publikun do tё jenё edhe takimet e pasdites "Takohu me…" pёr njё bisedё tё relaksuar me disa nga mysafirёt e festivalit nё prani tё mediave, ku do tё shpalosen informata lidhur me pёrvojёn e tyre jetёsore dhe veprat e realizuara. Cikli i kёtyre takimeve do tё hapet me mysafiren Vanessa Redgrave nё ditёn e dytё tё festivalit.

PriFilmFest gjatё kёtyre ditёve do tё organizojё edhe ekskursione nё vende tё ndryshme tё Kosovёs pёr tё promovuar kulturёn, traditёn dhe pasuritё natyrore tё Kosovёs.

Festivali do tё mbyllet me natёn solemne tё ndarjes sё shpёrblimeve me datё 30 shtator.

/a.k/e.l/NOA/

KOMENTE