English

Dy sulme vetëvrasëse në Pakistan, të paktën 11 të vdekur dhe mjaft të plagosur

Peshavar, 26 shtator, NOA - Dy atentate me autobombë shkatuan sot të paktën njëmbëdhjetë të vdekur në Pakistan dhe mjaft të plagosur.

Sulmet kamikaze janë ndërmarrë përsipër nga talebanët, konkretisht nga një burrë i quajtur Shqipri Hussain, i cili e përshkroi veten si zëdhënës të ri i Taliban Mehsud shef Hakimullah, kreu i Tehrik-e-Taliban (Lëvizja e studentëve të Pakistanit).

Madje, ai ka marrë përgjegjësinë për të premtuar sulme të reja dhe më shkatërruese në të ardhmen. Sulmi i parë ishte ai i një autobombe që shpërtheu në një makinë, pranë një ndërtese ku kanë qenë rreth tetëdhjetë oficerë të policisë.

Shpërthimi shkaktoi një krater më shumë se tre metra të thellë dhe shembjen e stacionit të policisë, duke dëmtuar rëndë edhe disa ndërtesa brenda një rrezeje prej qindra metra.

Ndërsa sulmi i dytë ndodhi në Peshaëar, i cili gjendet në veri-perëndim të Pakistanit.

"Qeveria ka marrë një avantazh të padrejtë nga qetësia jonë, - tha Shqipri Therra - Ne do të bëjmë më shumë nga këto sulme dhe të ardhshëm do të jetë shumë më i fuqishëm".

n.e/NOA

Â

Â

KOMENTE