Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqi, Obama uron Papandreun. PASOK: Mandati ynë, i dobishëm
English

Greqi, Obama uron Papandreun. PASOK: Mandati ynë, i dobishëm

Athinë, 5 tetor, NOA Update - Presidenti amerikan Barak Obama e telefonoi fituesin e zgjedhjeve në Greqi, Jjorgos Papandreu për ta uruar për fitoren, duke i komunikuar se pret me padurim që të bashkëpunojë me drejtuesin e ri të shtetit grek.

Gjithashtu, Obama duke i dërguar këtë përshëndetje Papandreut, nuk harroi të përshëndesë edhe popullin grek që mori pjesë në votime.

Nga ana e tij, kryeministri Kostas Karamanlis e pranoi humbjen dhe dha dorëheqjen si kreu i Partisë së tij Demokracia e Re pasi rezultatet paraprake treguan se partia socialiste PASOK-u ishte shtatë pikë përpara.

Ndërsa rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve në Greqi pritet të dalin sot, një parashikim zyrtar i vendoste socialistët në avantazh me 43 për qind të votave dhe konservatorët me 34 për qind.

Nga ana e tij, udhëheqësi socialist grek Xhorxh Papandreu, u tha përkrahësve se ai mendon ta drejtojë vendin në rrugën e rimëkëmbjes, zhvillimit dhe të resë.

Papandreu, bir dhe nip ish-kryeministrash ka premtuar një paketë stimujsh prej 4.4 miliarda dollarësh për të rigjallëruar ekonominë kombëtare.

Socialistët fitues e përshkruan suksesin në zgjedhjet e djeshme si një përgjegjësi plot nderim, duke premtuar se do të bëjnë çdo gjë që është e mundur për të patur një mandat të dobishëm katërvjeçar për të gjithë grekët.

n.e/NOA

KOMENTE