Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqi, betohet kryeministri i ri, Jorgo Papandreu
English

Greqi, betohet kryeministri i ri, Jorgo Papandreu

Greqi, 6 tetor NOA - Dy ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme të parakohshme në Greqi, bëhet betimi i kryeministrit.

Kreu socialist grek, Jorgo Papandreu bëri sot para presidentit betimin si kryeministër.

Ceremonia e shkurtër e betimit u zhvillua sot në Athinë dhe u drejtua nga kreu i kishës ortodokse greke, kryepeshkopi Irenimos dhe presidenti Karolos Papulias.

Partia e Papandreut fitoi 160 nga 300 vendet në parlament në votimet e së dielës më 4 tetor.

Ndërkohë që kryeministri Kostas Karamanlis, fill pasi humbi zgjedhjet, dha dorëheqjen si kryetar i Partisë së Re Demokratike.

Ndërsa kryeministri i ri i Greqisë është angazhuar të formojë qeverinë e re, pritet që ai të bëjë të njohur e kabinetit të ri.

k.k/NOA

KOMENTE