English

Shuhet armiqësia 100 vjeçare Turqi-Armeni, firmoset në Zvicër hapja e kufijve

Zyrih, 10 tetor NOA-Turqia dhe Armenia i kanë dhënë fund mosmarrëveshje një shekullore duke firmosur sot në Zyrih të Zvicrës, marrëveshjen diplomatike për hapjen e kufijve që daton nga vrasja e armenëve nga trupat osmane në Luftën e Parë Botërore.

Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu dhe homologu i tij armen, Edëard Nalbandian nënshkruan marrëveshjen në Zyrih në një takim ku ishte e pranishme edhe sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton.

Zonja Klinton ndihmoi në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të minutës së fundit mbi deklaratat respektive gjatë ceremonisë.

m.i/NOAÂ

KOMENTE