Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Berisha: Luftë korrupsionit në spitale, sa më shumë mjekë në zonat e thella
English

Berisha: Luftë korrupsionit në spitale, sa më shumë mjekë në zonat e thella

Tiranë, 5 nëntor, NOA - Korrupsioni është një dukuri, e cila duhet të ndalet në mënyrë emergjente nëpër spitalet shqiptare.

Një apel të tillë, kryeministri Berisha e ka bërë sot gjatë ceremonisë së përurimit të fakultetit të ri të Infermierisë në Tiranë.

Konkretisht, gjatë një takimi me studentët dhe pedagogët e këtij fakulteti, kreu i qeverisë tha se korrupsioni duhet të eliminohet si dukuri në të gjitha shërbimet e sektorit të shëndetësisë.

"Reforma në shëndetësi ëshë mjaft e vështirë, por ne jemi të vendosur që ta realizojmë patjetër atë", ka thënë ndër të tjera Berisha.

Sipas tij, prioritet gjatë reformimit të sektorit të shëndetësisë mbetet ai i dërgimit të sa më shumë punonjësve në zonat e thella të vendit.

Kurse në lidhje me pagat e mjekëve dhe të infermierëve, ai tha se do të bëhet një sistem reference në bazë të vështirësive në punë dhe në bazë të tij, do të caktohet edhe niveli i ri i këtyre pagave.

n.e/NOA

KOMENTE