Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Takimi mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit, mes datave 16-22 nëntor
English

Takimi mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit, mes datave 16-22 nëntor

Shkup, 5 nëntor, NOA - Periudha e datave 16 deri 22 nëntor është përcaktuar si afati i mundshëm për të realizuar caktuar takimin e radhës midis Athinës dhe Shkupit për arritjen e kompromisit për çështjen e emrit të Maqedonisë.

Një fakt të tillë e ka bërë me dijeni ndërmjetësi i Organizatës për Kombet e Bashkuara për çështjen e emrit, Metju Nimiç, i cili e ka bërë publik afatin e lartpërmendur si të mundshmin mbi përballjen e dy palëve.

Nga ana tjetër, zyra e ndërmjetësit ndërkombëtar për zgjidhjen e konfliktit të emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë, ka njoftuar se ndërmjetësi Nimiç mbetet në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e Shkupit dhe Athinës, për të fiksuar tamam se cila do të jetë data e saktë e takimit në Nju Jork.

Takimi në fjalë do të zhvillohet pas vizitës së sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun në Greqi, ku zhvilloi takimi me kryeministrin e ri grek, Jorgos Papandreu dhe foli për këtë problem.

n.e/NOA

Â

KOMENTE