Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Meta në Malin e Zi, pritet nga kreu i Kuvendit Krivokapiç
English

Meta në Malin e Zi, pritet nga kreu i Kuvendit Krivokapiç

Tiranë, 8 nëntor NOA - Në vizitës zyrtare dy ditore në Malin e Zi, Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta, u prit sot në një takim nga Kryetari i Parlamentit malazez, Ranko Krivokapiç.

Gjatë takimit u theksua historia e përbashkët e dy vendeve, si dhe zhvillimi i marrëdhënieve shumëplanëshe gjatë viteve të fundit.

Meta dhe Krivokapiç evidentuan rëndësinë e shkëmbimeve ndërparlamentare për nxitjen e dialogut e bashkëpunimit politik duke theksuar kontributin e rëndësishëm të dy Parlamenteve ndaj nxitjes dhe ecurisë së proceseve integruese të përbashkëta rajonale dhe euroatlantike.

Në këtë kuadër u shpreh vullneti për intensifikimin e kontakteve mes komisioneve të ndryshme parlamentare të Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Të dy bashkëbiseduesit vlerësuan rolin që luajnë deputetët shqiptarë në Parlamentin e Malit të Zi dhe shprehën bindjen se procesi i përfshirjes të tyre në të gjitha nivelet e administratës qendrore e lokale duhet të vazhdojë, duke u mbështetur në Kushtetutën e vendit dhe konventat ndërkombëtare.

k.k/NOA

Â

KOMENTE