Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gjykata e Drejtësisë, Jeremiç: Luftë e madhe ligjore për Kosovën
English

Gjykata e Drejtësisë, Jeremiç: Luftë e madhe ligjore për Kosovën

Hagë, 30 nëntor, NOA - Vetëm një ditë para marrjes në shqyrtim të çështjes së pavarësisë së Kosovës nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, ka reaguar ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç.

Ai ka vlerësuar se procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në këtë gjykatë është "procesi më i madh në histori" dhe "njëra nga betejat më të rëndësishme juridike dhe diplomatike në luftë për Kosovën". "Kjo luftë do të jetë e gjatë dhe e vështirë, por në anën tonë janë e drejta ndërkombëtare dhe drejtësia", tha Vuk Jeremiç, sot në Beograd, para nisjes për në Hagë, ku nesër fillon shqyrtimi lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Ndërkaq, pala kosovare duket edhe ajo mëse e angazhuar për këtë proces, duke deklaruar se do të japë maksimumin e saj për të bindur autoritetet e larta gjyqësore se pavarësia e vendit të tyre është e ligjshme dhe se duhet mbështetur nga ndërkombëtarët.

n.e/NOA

KOMENTE