Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ministrat e Jashtëm të BE diskutojnë për Kosovën, apel bashkëpunimi me Eulex
English

Ministrat e Jashtëm të BE diskutojnë për Kosovën, apel bashkëpunimi me Eulex

Bruksel, 7 dhjetor, NOA - Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian gjatë një takimi të posaçëm që pritet të mbahet sot në Bruksel do të marrin në shqyrtim edhe çështjen e Kosovës.

Mediat aludojnë se ata pritet t'u bëjnë thirrje autoriteteve të Kosovës për një bashkëpunim më të madh me EULEX-in dhe për mbështetje përpjekjeve të këtij misioni në fushën e rendit dhe të ligjit.

Në përfundim të këtij takimi pritet të hartohet edhe një draft i posaçëm me konkluzionet që priten të miratohen.

Nga ana tjetër, Â ministrat e BE-së do të diskutojnë për raportet e progresit për secilin vend veç e veç të cilat i kishte paraqitur Komisioni Evropian në tetor, duke u bazuar tek të dhënat e tyre lidhur me procesin e liberalizimit të vizave.

n.e/NOA

Â

Â

Â

Â

KOMENTE