Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ekonomistët paralajmërojnë rënie të re ekonomike
English

Ekonomistët paralajmërojnë rënie të re ekonomike

Berlin, 26 Dhjetor NOA - Ekonomistë të njohur në Gjermani kanë paralajmëruar për një rënie të re në ekonominë gjermane vitin e ardhshëm. Ka të ngjarë që rimëkëmbja e shkurtër të pasohet nga një rënie e re, tha drejtori i Institutit për Makroekonomi dhe Studim të Koniunkturës, Gustav Horn.

Situata në sektorin financiar vazhdon të jetë e paqëndrueshme. Edhe drejtori i sektorit të parashikimeve në Institutin e Kiel-it për Ekonominë Botërore, Joachim Scheide, sheh rrezikun e një rënieje pas fazës së përmirësimit.

Për "Spiegel Online", Scheide tha, se vendimtar do të jetë zhvillimi i sektorit bankar. Nëse bankat do të jenë të detyruara të bëjnë korrigjime të tjera masive të vlerave të aktivit, kjo mund të sjellë një tjetër krizë.   Â

KOMENTE