Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kryeministri maqedonas, pa asnjë shqiptar në vizitat zyrtare
English

Kryeministri maqedonas, pa asnjë shqiptar në vizitat zyrtare

Shkup, 4 janar, NOA - Kryeministri Nikolla Gruevski ka vazhduar vizitën e tij të radhës në Tel Aviv të Izraelit, sërish duke mos përfillur asnjë zyrtar të lartë shqiptar, përkatësisht anëtarët e kabinetit qeveritar nga radhët e partisë shqiptare në pushtet. Sipas kabinetit të kryeministrit, Gruevski në vizitën e tij tre ditore në Tel Aviv shoqërohet nga zv/kryeministri, Vladimit Peshevski, ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska si dhe drejtori i Agjencisë për investime të huaja Viktor Mizo.

Delegacioni maqedonas në përbërjen e lartpërmendur gjatë kësaj vizite do të prezantoj mundësitë për investime në Maqedoni. Përskaj kësaj do të themelohet edhe Oda ekonomike Izrael-Maqedoni.

Nesër, kryeministri Gruevski do të takohet me kryeministrin e Izraelit, Shimon Perez, ministrin e punëve të brendshme, Avigdor Liberman, dhe kryeministrin Benjamin Netanjahun.

Kohëve të fundit kryeministri i vendit ka realizuar në numër të madhë vizitash në vendet fqinje të rajonit si dhe vende tjera, mirëpo në të shumtën e rasteve delegacionet e tij nuk përbëhen nga asnjë shqiptarë. Ky është edhe diskriminimi i radhës i qeverisë së Maqedonisë ndaj faktorit politik shqiptar në Maqedoni.

NOA-INA

KOMENTE