Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Strazburg, KE nis diskutimin për draft rezolutën për Shqipërinë
English

Strazburg, KE nis diskutimin për draft rezolutën për Shqipërinë

Strasburg, 28 janar NOA - Asambleja Parlamentare e Këshillit i Evropës ka nisur diskutimet dhe pritet të miratojë sot draft-rezolutën për Shqipërinë e hartuar nga Jako Lakso dhe David Uilshire.

Këshilli i Evropës i kërkon qeverisë shqiptare dhe opozitës t'i japin fund krizës politike dhe të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre për të thelluar reformat e mëdha në vend.

Dy raportuesit në raport i bëjnë apel politikës shqiptare të zhbllokojë në mënyrë urgjente krizën politike që ka bllokuar funksionimi normal i të gjithë institucioneve demokratike në vend.

Më tej siç ka bërë të ditur edhe më parë KE i kërkon qeverisë që brenda pak ditëve të ngrejë urgjentisht një komision parlamentar hetimor për zgjedhjet e 28 qershorit ndërsa i bën thirrje opozitës të ndalë bojkotin e të rikthehet në Kuvend.

k.k/NOA

KOMENTE