Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Stalini rikthehet në Moskë
English

Stalini "rikthehet" në Moskë

Moskë, 20 shkurt, NOA - Imazhet dhe bustet e ish-diktatorit, Josif Stalin do të vendosen në rrugët e kryeqytetit rus në 15 prill, ditën e fitores ndaj nazizmit. Lajmi i bërë i ditur nga shoqatat e veteranëve të luftës së Dytë Botërore, ka befasuar dhe vet qeverinë dhe opinionin rus, i cili është gjetur e papërgatitur përballë një zhvillimi të tillë.

"Imazhet e Stalinit do të përmbajnë informacion për rolin e tij gjatë viteve të luftës. Kjo është një ide e mirë" ka thënë, Vladimir Dolgikh, kryetar i Këshillit të Veteranëve të Luftës në Moskë.

Postera dhe statujat ende nuk kanë janë prodhuar, por kjo nuk e ka penguar opinionit rus të nis debatin.

Mediat ruse shkruajnë se kundërshtarët më të mëdhenj janë drejtuesit e lëvizjeve për të drejtat e njeriut dhe njerëzit që e kanë pasuar nga diktatura.

"Reklamat publike me glorifikimin e Stalinit janë të papranueshme", ka thënë Lev Ponomarev, kreu i shoqatës "Për të Drejtat e Njeriut".

Reagimi i parë i autoriteteve ruse për "rishfaqen" diktatorit Stalin në rrugët e qytetit ka qenë i pa qartë. Boris Gryzlov, një prej përfaqësuesve të Dumës ka thanë se duhet menduar mirë diçka e tillë, sepse nuk ka qenë vetëm Stalini ai që bëri luftën.

"Duhet të flasin për rolin e gjithë kombit, rolin e veteranëve. Në përgjithësi, nuk di ta vlerësojë saktë rolin e Stalinit në jetën e vendit tonë", ka thënë zyrtari.

Ndërsa kineasti rus, Mark Zakharov, beson se ideja për t'u kujtuar njerëzve rolin e Stalinit në luftë është pa kuptim.

"Le të vendosin portretet e Lavrentiy Beria dhe kujtoj të gjithë për rolin e tij shumë!", ka thënë ai.

m.xh/NOA

KOMENTE