Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nimiç: Çështja e emrit, ekziston baza
English

Nimiç: Çështja e emrit, ekziston baza

Athinë, 26 shkurt, NOA - Athina dhe Shkupi vërtet ushqejnë pikëpamje të ndryshme sa i përket çështjes së emrit, por gjithsesi ka një bazë mbi të cilën mund të vazhdojnë të punojnë për zgjidhjen e tij. Një fakt të tillë e ka bërë me dije negociatori i Kombeve të Bashkuara për çështjen e emrit të Maqedonisë, Methju Nimiç, pas takimit që zhvilloi në Athinë me zëvendësministrin e Jashtëm, Dimitris Drucas.

Nimiç bëri me dije se e ka informuar palën greke për bisedimet që i ka zhvilluar disa ditë më parë me autoritetet maqedonase, si dhe për opinionin e tij për vazhdimin e procesit për të arritur deri te zgjidhja përfundimtare.

Ndërkaq, numri dy i diplomacisë greke ka pohuar pala greke vazhdon të theksojë përkushtimin ndaj procesit të negociatave që po zhvillohen në kuadrin e OKB-së, për zgjidhjen e këtij kontesti që do t'i hapë rrugën Maqedonisë për integrim drejt Bashkimit Evropian.

Turi i fundit i Nimiç është pritur me shumë interes nga autoritetet e të dyja vendeve duke synuar që të arrihet sa më pranë zgjidhjes së krizës për emrin e Maqedonisë.

n.e/NOA

KOMENTE