Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Cunami, evakuohen 320 mijë vetë
English

Cunami, evakuohen 320 mijë vetë

Tokio, 28 Shkurt NOA - Pasiguria që ka sjellë informacioni për afrimin e një cunami, ka bërë që autoritetet japoneze të ndërmarrin dhe ekzekutojnë menjëherë urdhrin për evakuimin e 320 mijë njerëzve në veri të vendit.

Në një komunikim për mediat, zyrtarët thanë se për shkak të rrezikut nga cunami kanë vendosur evakuimin.

Ata sqaruan se niveli i detit në orët e ardhshme, për shkak të tërmetit në Kili që ndodhi një ditë më parë, mund të rritet deri në tre metra.

Ndërkohë, sinjalizime për mundësinë e shpërthimit të cunamit janë dhënë edhe në disa shtete të tjera si në Rusi, Peru, Ekuador, Kolumbi, Panama, Kosta Rika si dhe në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara.

e.r/NOA

KOMENTE