Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ruçi: Kriza do të ishte zgjidhur, nëse PD nuk rrëzonte nismat e PS
English

Ruçi: Kriza do të ishte zgjidhur, nëse PD nuk rrëzonte nismat e PS

Tiranë, 30 mars, NOA - Nëse mazhoranca nuk do të kishte rrëzuar nismat ligjore dhe propozimet e bëra nga Partia Socialiste në Kuvend, kriza politike në vend do të kishte përfunduar.

Ky është qëndrimi që Kryetari i Asamblesë Kombëtare të PS, Gramoz Ruçi mbajti sot për krizën në vend, gjatë takimit me Raporterin e Parlamentit Europian për Shqipërinë, eurodeputetin Nikolas Chountis.

Në fjalën e tij, Ruçi, ka deklaruar se PS ka ndërmarrë të gjithë hapat konkretë për zgjidhjen e kësaj krize. Ai ka theksuar se pjesë e këtyre nismave ka qenë përfaqësimi në Kuvend dhe propozimi i nismave ligjore dhe vendimmarrëse, "të cilat nëse nuk do ishin hedhur poshtë nga mazhoranca sot do të kishin zgjidhur përfundimisht krizën".

Kreu i Asamblesë Kombëtare të PS-së ka theksuar në vullnetin e opozitës "që Shqipëria të marrë sa më parë lajmin e shumëpritur të liberalizmit të vizave, për t'u bërë pjesë e hapësirës së lirë ku edhe shqiptarët, njësoj si fqinjët e tyre, do të mund t'i kalojnë kufijtë Europës pa pengesa".

Ndërsa ka shtuar se shqiptarët nuk mund të penalizohen për shkak të keqqeverisjes.

Zyra e shtypit e Partisë Socialiste, bënë të ditur se Raporteri i PE për Shqipërinë, Chountis u shpreh se ne do të bëjmë çdo gjë që në Shqipëri të ndërmerren të gjitha hapat demokratikë për zgjidhjen e krizës.

m.xh/NOA

KOMENTE