Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
SHBA: Kuba nuk kërkon t'i normalizojë raportet me ne
English

SHBA: Kuba nuk kërkon t'i normalizojë raportet me ne

Uashington, 10 prill, NOA - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka kritikuar qëndrimin e shtetit të Kubës përsa u përket marrëdhënieve dypalëshe diplomatike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku sipas saj, është pikërisht udhëheqja kubane ajo që nuk dëshiron t'i normalizojë marrëdhëniet me SHBA-në.

"Presidenti kuban Raul Kastro dhe vëllai i tij, kryetari shumëvjeçar i shtetit Fidel Castro, nuk janë të interesuar që SHBA-ja t'i heqë sanksionet kundër Kubës", tha Klinton.

Kjo pasi sipas saj, në rast të normalizimit të marrëdhënieve qeveria në Havanë nuk do të kishte më justifikim për gabimet e 50 viteve të kaluara.

"SHBA është përpjekur që të normalizojë marrëdhëniet me shtetin kuban, por kjo përpjekje nuk është parë edhe nga pala tjetër e interesuar. Madje mund të pohoi se qeveria aktuale në Kubë nuk ka kryer asnjë iniciativë ligjore për të hequr embargon që është mes dy vendeve", u shpreh Hillari Klinton.

n.e/NOA

KOMENTE