Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Athinë, borxhi i parë në muajin maj
English

Athinë, borxhi i parë në muajin maj

Athinë, 23 prill, NOA - Autoritetet greke thanë se do ta pranojë shumën e parë të ndihmës financiare nga BE-ja e Fondi Monetar Ndërkombëtar para 19 majit.Njoftimin e bëri ministri i Financave George Papakonstantinu, disa orë pasi kryeministri George Papandreu kërkoi aktivizimin e paketës prej 45 miliardë eurove, duke e quajtur "nevojë kombëtare".

Në Uashington, drejtori i FMN-së Dominik Shtraus-Kan tha fondi do të alokohet shpejt.

Dje shifrat e BE-së treguan se deficiti buxhetor i Greqisë është më i madh sesa mendohej më parë. Kriza e borxhit në Greqi e ka shkundur euron, duke rritur frikën se ekonomitë e dobëta në eurozonë mund të përballen me probleme të ngjashme.

Papandreu tha se duke i aktivizuar këto fonde, BE-ja do t'u dërgonte mesazh të fuqishëm tregjeve se mund t'i mbrojë interesat e përbashkëta dhe valutën e përbashkët.

NOA/RFE

KOMENTE