Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rusia hap dokumentet për masakrën e Katinit
English

Rusia hap dokumentet për masakrën e Katinit

Moskë, 28 prill, NOA - Arkivat shtetërore të Rusisë kanë bërë publike në internet dokumentet nga Lufta e Dytë Botërore lidhur me masakrën e mijëra polakëve nga forcat sovjetike. Arkivi shtetëror "Rosarhiv" njoftoi se dokumentet janë postuar me urdhër të presidentit Dimitri Medvedev.

Në muajt prill-maj, 1940, rreth 22 mijë oficerë polakë dhe qytetarë tjerë të njohur u ekzekutuan nga policia sekrete e diktatorit sovjetik Josif Stalin në Katin dhe lokacionet tjera në Rusinë perëndimore.

Deklarata thotë se dokumentet ishin hapur vite më parë dhe përmbajtja e tyre dihej një kohë të gjatë. Por deri tash, origjinalet nuk kanë mundur të bien në duart e specialistëve.

Dokumentet të tjera për Katinin mbesin të klasifikuara.

NOA/RFE

KOMENTE