English

Qeveria Bullgare U Kërkon Qytetarëve Evitimin E Të Gjitha Udhëtimeve Në Greqi

SOFJE, 5 maj /ATSH-AFP/ - Qeveria bullgare u ka bërë thirrje shtetasve të saj të evitojnë udhëtimet në Greqinë fqinje e përfshirë nga një greve e përgjithshme dhe manifestime të dhunshme, në prag të një fundjave të gjatë katërditore pushimi në Bullgari. "U kërkojmë bullgarëve të evitojnë udhëtimet e shkurtra në Greqi", sipas një komunikate nga Ministria e Punëve të Jashtme. Linjat hekurudhore kanë anuluar që prej dy ditësh udhëtimet nga Bullgaria drejt Greqisë, por postat kufitare janë të hapura për automjetet dhe autobusët. Zakonisht bullgarët preferojnë të shkojnë në Greqi me rastin e festave ortodokse si ajo e shën Jorgos që festohet nesër./ /ec/ a.jor.
KOMENTE