Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Maqedonia Merr Kryesimin E Komitetit Të Këshillit Të Ministrave Të Këshillit Të Evropës
English

Maqedonia Merr Kryesimin E Komitetit Të Këshillit Të Ministrave Të Këshillit Të Evropës

STRASBURG, 11 maj /ATSH-MIA/ - Maqedonia mori sot kryesimin e Komitetit të Këshillit të Ministrave të Këshillit të Evropës. Kryesimi gjashtëmujor i organit ekzekutiv të organizatës më të vjetër panevropiane iu dorëzua zyrtarisht shefit të diplomacisë së Maqedonisë, Antonio Miloshoski nga kryesuesja aktuale, ministrja e Punëve të Jashtme e Zvicrës, Michelen Calmi Rey. Ministrat e pranishëm në sesionin e sotëm përshëndetën kryesimin nga ana e Maqedonisë dhe shfaqën shpresë se aktivitetet do të realizohen me sukses. Pas paraqitjes së prioriteteve të kryesimit të Maqedonisë, shefi alternativ i diplomacisë greke, Dhimitris Drucas shprehu protestën për emërimin e kryesimit maqedonas. Maqedonia është njëra nga 47 anëtaret e Këshillit të Evropës, ndërsa pjesë e kësaj organizate është që prej 9 nëntorit 1995./ a.jor.
KOMENTE