Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rusia Përshëndet Dërgimin Në Kongresin Amerikan Të Marrëveshjes Bërthamore Të Vitit 2008
English

Rusia Përshëndet Dërgimin Në Kongresin Amerikan Të Marrëveshjes Bërthamore Të Vitit 2008

MOSKË, 11 maj /ATSH-AFP/ - Dërgimi për ratifikim në Kongresi amerikan i marrëveshjes së bashkëpunimit bërthamor civil, të nënshkruar në maj të vitit 2008 me Moskën, është "një hap në drejtimin e duhur" për përmirësimin e marrëdhënieve SHBA-Rusi, deklaroi sot një zëdhënës i diplomacisë ruse. "Po e prisnim prej shumë kohësh këtë. Është një hap në drejtimin e duhur", deklaroi për agjencinë zyrtare ruse të lajmeve ITAR-TASS zëdhënësi, Igor Liakine-Frolov. Presidenti amerikan, Barack Obama dërgoi mbrëmjen e kaluar për ratifikim në Kongres marrëveshjen e bashkëpunimin bërthamor civil të nënshkruar në maj të vitit 2008 me Moskën, çështje e lënë pezull pas konfliktit mes Rusisë dhe Gjeorgjisë, njoftoi Shtëpia e Bardhë. E nënshkruar më 6 maj të vitit 2008 pas një marrëveshje të arritur nga paraardhësi i Obama, George W. Bush dhe homologu i tij i atëhershëm Vladimir Putin, ajo u mundëson dy vendeve të zhvillojnë marrëdhënie tregtare në këtë sektor ndërkohë që përpiqen të luftojë kundër përhapjes së armëve të shkatërrimit në masë./ /i.p/
KOMENTE