Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kosor: Kroacia Do Ta Mbështesë Maqedoninë Në Promovimin E Interesave Të Saj
English

Kosor: Kroacia Do Ta Mbështesë Maqedoninë Në Promovimin E Interesave Të Saj

ZAGREB, 14 maj /ATSH-MIA/ - Maqedonia dhe Kroacia kanë marrëdhënie të shkëlqyera politike, pa çështje të hapura, ndërkohë që Zagrebi do ta mbështesë Shkupin në promovimin e interesave të tij, deklaroi sot kryeministrja kroate, Jadranka Kosor pas takimit me homologun e saj maqedonas, Nikola Gruevski. Në takimin në prag të samitit rajonal vjetor të BERZH-it, Gruevski njoftoi Kosorin për reformat e ndërmarra në vendin e tij si edhe për harmonizimin e legjislaturës së Maqedonisë me atë të vendeve evropiane. Gruevski dhe Kosor theksuan se dy vendet ndajnë vlera të përbashkëta. Ata e afirmuan qëllimin dhe interesin e përbashkët për harmonizimin e marrëdhënieve të vendeve të rajonit. Në takimin e shefave të qeverive i cili do të mbahet sot në Zagreb, krahas kryeministrit të Maqedonisë dhe homologes së tij kroate, Kosor pritet edhe pjesëmarrja e kryetarëve të qeverive të Serbisë, Mirko Cvetkoviç, të Bosnje-Hercegovinës, Nikola Spiriç, të Shqipërisë, Sali Berisha dhe të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç./ a.jor.
KOMENTE