Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kryeministri merr pjesë në koncertin e organizuar nga BE
English

Kryeministri merr pjesë në koncertin e organizuar nga BE

Tiranë, 16 maj 2010 NOA/ - Kryeministri Sali Berisha ishte sot i ftuar në koncertin simfonik “Tinguj Evropianë” në Teatrin e Operës dhe Baletit. Berisha, së bashku me bashkëshorten e tij, zonjën Liri Berisha ishin të ftuar nga kreu i delegacionit të Bashkimit Evropian, ambasadorit Helmut Lohan, për të ndjekur koncertin e orkestrës simfonike të TOB dhe performancën e tenorit të mirënjohur shqiptar Saimir Pirgu.

Ky koncert u organizua me rastin e Ditës së Evropës dhe në të merrte pjesë edhe kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, zonja Jozefina Topalli dhe personalitete të larta të politikës, artit, shkencës etj.

Tenori Saimir Pirgu është një nga zërat më të njohur të muzikës lirike shqiptare në botë, fitues i shumë çmimeve prestigjioze ndërkombëtare, solist në mjaft opera, ndër më prestigjiozet e botës, si në Berlin Vjenë, Mynih, Hamburg, Madrid, Zyrih, Romë, Bolonjë etj.

Në këtë koncert kryeministri dhe bashkëshortja e tij, zonja Liri Berisha, si dhe të ftuarit e tjerë patën rastin të ndiqnin pjesë të mirënjohura nga Moxart, Donizetti, Preng Jakova, Verdi, Massent, Cilea etj.

m.s/r.n/NOA

Lexoni gjithashtu: Ditët e Evropës sjellin në Shqipëri tenorin Saimir Pirgu

KOMENTE