English

Pasqyra E Shtypit Të Kosovës

PRISHTINË, 16 Maj /ATSH-B.Jashari/.- Më poshtë vijojnë titujt kryesor të gazetave të Kosovës për ditën e sotme: "Koha Ditore" Ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni, përgatitet për t'u sfiduar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Zyrtarë të lartë qeveritarë kanë paralajmëruar se kryediplomati Hyseni do të jetë i gatshëm që të japë përgjigje adekuate, nëse në Këshill të Sigurimit tematizohet shkyçja e operatorëve ilegalë të telefonisë serbe në Kosovë dhe bastisja e institucioneve qeveritare nga EULEX-i. Ai ka marrë me vete rekomandimin që të jetë i përmbajtur nga provokimet Tituj të tjerë: Arsye të ndryshme për diskualifikimin e francezëve (Dhënia me koncesion e Aeroportit të Prishtinës) Katër dosje flasin për abuzime në QKUK (Qendra Klinike Universitare e Kosovës) Rama i gatshëm për kompromis - dhe për vazhdim greve "Express" E fyen Presidenti - Fatmir Sejdiu dhe Bexhet Pacolli kanë pasur një bisedë të pakëndshme telefonike. Presidenti, me ton të lartë, i ka thënë kryetarit të AKR-së që mos të thirret në emrin e tij në takime me diplomatë të ndryshëm, duke ia përmendur një nga një në "Ambasadën e Iranit në Washington". Politikani opozitar ndihet i fyer nga komentet e Presidentit. Ai thotë se kurrë nuk është takuar me zyrtarë iranianë, e për më tepër ky shtet nuk ka as Ambasadë në SHBA. Tituj të tjerë: Harrojeni statusin - Ambasadori italian Michael Giffoni thotë se raportet Kosovë-Serbi mund të relaksohen kur dy vendet ta lënë anash statusin. Diplomati italian, i cili është edhe i ngarkuari i BE-së për Veriun, thotë se Prishtina dhe Beogradi duhet të fillojnë dialog pragmatik pasi në atë pjesë të Kosovës ka shumë çështje që kërkojnë zgjidhje. Politikë: Në Shqipëri afër kompromisit "Bota Sot" Graçanica ia "shtyn mezhdën" Prishtinës - Zvogëlohet kryeqyteti Tituj të tjerë: Haziri: "LDK-ja nuk është kopje e PDK-së" - Ministrat e LDK-së me poste të dyfishta Një vit, fushatë diplomatike në 34 shtete për njohjen e Republikës së Kosovës! - Misioni diplomatik i pilotit Xhejms Berisha Kosova në kryeaxhendën botërore - Editoriali "Ikën" investitorët, faktor ryshfeti! - Rënie drastike e investimeve në Kosovë! "Zëri" E betonuar nga të mëdhenjtë - "Parelitë" kanë uzurpuar parkun nacional të Prevallës. Disa nga njerëzit e politikës, biznesit, estradës.kanë shkelur ligjet e shtetit dhe natyrës, kanë nisur ndërtimet e egra në zonën e parë të mbrojtur të këtij parku. Tituj të tjerë: 80 milionë "veç për qef" Analiza - Tenderat! - Prej mbarimit të luftës e deri në ditët e sotme s'ka pasur tender që është shpallur, që ka përfunduar pa padi ose tërheqje të kompanive të mëdha për shkak të parregullsive. Kryeqyteti - "Marigona" peng i lejeve - Lagjja "Marigona Residence" mes "dy zjarresh", nuk i pranohen lejet e Prishtinës e as nuk i jepen lejet e Graçanicës. "Kosova Sot" Editoriali - Koncesionimi i ANP-së, një lajm i mirë (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës) Tituj të tjerë: 265 milionë euro borxh ATK-së Ligji për financimin e partive, para pushimeve PK-ja: Ende nuk e kemi listën e emrave./m.sh/
KOMENTE