Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tiranë- Ps Vazhdon Grevën
English

Tiranë- Ps Vazhdon Grevën

-Për shkak të problemeve shëndetësore sot në mëngjes janë transportuar në spital deputetët Klosi dhe Leka - TIRANE, 16 Maj/ATSH- A.Gegvataj/- Greva e urisë që një grup deputetësh dhe mbështetësish të Partisë Socialiste po zhvillojnë në kampingun e ngritur përpara selisë së qeverisë në Tiranë, me kërkesën për transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit të vitit të kaluar, ka hyrë sot në ditën e 16-të. Sipas informacioneve zyrtare në orët e para të mëngjesit të sotëm kanë lënë grevën e urisë dy deputetët socialistë, Blendi Klosi dhe Agim Leka, të cilët për shkak të gjendjes shëndetësore janë transportuar për trajtim mjekësor në Qendrën Spitalore Universitare "Nënë Tereza". Mjeku Sabit Brokaj, i cili ka ndjekur gjendjen e grevistëve prej fillimit të kësaj greve, tha sot në një prononcim për mediat se "është e pritshme që problemet shëndetësore të grevistëve të jenë edhe më serioze", duke pasur parasysh faktin se sot greva e urisë ka hyrë në ditën e 16-të. Duke folur për gjendjen shëndetësore të deputetit Blendi Klosi, Brokaj pohoi se "Klosi vuan nga diabeti dhe kishte çrregullime si pasojë e sëmundjes". Nga greva e urisë është larguar sot në mëngjes dhe deputeti i Elbasanit, Agim Leka i cili sipas mjekut Brokaj, "u transportua në spital në gjendje të rëndë shëndetësore". Mbrëmjen e 30 prillit, 22 deputetë dhe 180 simpatizantë të Partisë Socialiste nisën një grevë urie në disa çadra të ngritura në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", me kërkesën për transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit. Deri tani nga greva janë larguar 43 persona, për shkak të problemeve shëndetësore. Në asnjë nga këto ditë të zhvillimit të grevës, liderët e PS-së nuk kanë lejuar hyrjen e ekipeve shëndetësore zyrtare për të ekzaminuar çdo grevist. Në këtë drejtim Kryeministri Berisha është shprehur se "mbyllja e dyerve të shërbimit shëndetësor përbën aktin më të rëndë, më ekstrem dhe më të paprecedentë në historinë e kampeve të përqedrimit, burgjeve apo grevave". "Për të treguar se nuk ka asgjë personale për të fshehur, Edi Rama duhet të lejojë bluzat e bardha të kontrollojnë grevistët. Edi Rama kërkon transparencën e kutive, por nuk bën transparencën e çadrave", është shprehur Berisha. /k.sh/
KOMENTE