Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rusi - Lavrov: Qëndrimi I Dalai Lamës Pengon Normalizimin Me Kinën
English

Rusi - Lavrov: Qëndrimi I Dalai Lamës Pengon Normalizimin Me Kinën

MOSKË, 19 maj /ATSH-AFP/ - Aktiviteti politik i dalai Lamës, shefi shpirtëror i tibetianëve pengon normalizmin e marrëdhënieve me Kinën, theksoi sot ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov duke gjykuar se qëndrimi i Pekinit ishte thelluar. "Përsa i përket se çfarë mund të bëhet për normalizimin e marrëdhënieve mes dalai Lamës dhe Pekinit, është një pyetje që duhet t'i bëhet dalai Lamës", deklaroi ai para deputetëve të Dumës (Dhoma e Ulët e Parlamentit rus). "Pekini ka të drejtë të thotë që nuk do të ketë kontakte me dalai Lamën nëse ai lëshon thirrje provokuese dhe ndërmerr një aktivitet politik'', shtoi ai. Sipas shefit të diplomacisë ruse "dalai Lama është bërë për shumicën e drejtuesve të huaj një simbol i separatizmit në Tibet"./ /ec/ a.jor.
KOMENTE