English

Fishë Teknike - Çmimet E Festivalit Të 63-Të Të Filmit Në Kanë

KANË, 23 maj /ATSH-ANSA/ - Më poshtë vijojnë çmimet e dhëna në festivalin e 63-të të filmit në Kanë. - Palma e Artë: Uncle Boonmee who can recall his past lives i regjisorit tajlandez Apichatpong Weerasethakul. - Grand Prix: Des hommes et des dieux i regjisorit Xavier Beauvois. - Regjia më e mirë: Mathieu Amalric me filmin Tournee'. - Çmimi i Jurisë: Un homme qui crie i regjisorit Ciad Mahmat-Saleh Haroun. - Aktori më i mirë: Elio Germano në filmin La nostra vita i regjisorit Daniele Luchetti dhe Javier Bardem në filmin Biutiful i regjisorit Alejandro Gonzalez Inarritu. - Aktorja më e mirë: Jiliette Binoche në filmin Copia Conforme i regjisorit Abbas Kiarostami. - Skenografia më e mirë: Lee Chang Dong me filmin Poetry. - Dhoma e artë për veprën e parë më të mirë: Ano Bisiesto i Michael Rowe (Quinzaine des realisateurs). - Palma e Artë për filmin me metrazh të shkurtër më të mirë: Chienne d'Histoire i regjisorit Serge Avedikian. - Çmimi i jurisë për filmat me metrazh të shkurtër: Micky Bader i regjisores Frida Kempff. /e.v/
KOMENTE