Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ekon - Kina: Reforma Për Kursin E Këmbimit Të Juanit Do Të Vazhdojë
English

Ekon - Kina: Reforma Për Kursin E Këmbimit Të Juanit Do Të Vazhdojë

PEKIN, 24 maj /ATSH-AFP/ - Presidenti kinez, Hu Jintao përsëriti sot në hapjen e një dialogu të nivelit të lartë me SHBA-në vullnetin e Kinës për vazhdimin e reformës në lidhje me kursin e këmbimit të juanit që ka pësuar rënie që prej dy vjetësh, por pa fiksuar datë. "Kina do të vazhdojë të progresojë në reformën që ka të bëjë me mekanizmin e kursit të këmbimit në kuadër të parimit të vendimmarrjes së pavarur përsa i përket kontrollit dhe progresit gradual'', deklaroi presidenti kinez duke rikonfirmuar qëndrimin tradicional të Kinës. Kursi i këmbimit të juanit është një çështje e diskutueshme mes Kinës dhe partnerëve tregtarë duke filluar nga SHBA-ja që e cilëson të nënvlerësuar peshën ekonomike të Kinës. Ky nënvlerësim deformon tregtinë ndërkombëtare duke i mundësuar Kinës të shesë prodhimet me çmime të ulta dhe të bëhet eksportuesi i parë botëror./ /ec/
KOMENTE