Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kryeministri i ri i Japonisë, ministri Financave Naoto Kan
English

Kryeministri i ri i Japonisë, ministri Financave Naoto Kan

Tokio, 4 Qershor, NOA – Kryeministri i ri i Japonisë është zgjedhur Naoto Kan, i cili deri më tani ka mbajtur postin e ministrit të Financave.

Ai u zgjodh në këtë post të ri pas dorëheqjes së papritur të kryeministrit Yukio Hatoyama të mërkurën.

Ndërkaq, Naoto Kan ka deklaruar se do të bëjë të ditur emrat e kabineti të ri në fillim të javës së ardhshme.

Ai ka qenë kryetar i partisë demokratike në qeveri dhe tradicionalisht, kryetari i partisë qeverisëse zgjidhet edhe kryeministër i vendit.

Ndërkaq, ministrat e qeverisë së mëparshme kishin dhënë në bllok dorëheqjen, për t'i hapur udhë zgjedhjes së kryeministrit të ri.

n.e/NOA

KOMENTE