Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rusia kritikon SHBA, duhet agresivitet në çrrënjosjen e opiumit në Afganistan
English

Rusia kritikon SHBA, duhet agresivitet në çrrënjosjen e opiumit në Afganistan

Singapor, 6 Qershor, NOA – Startegji më të forta në çrrënjosjen e opiumit dhe prodhimit të substancave narkotike në Aganistan, si burimi kryesor financiar i talebanëve do të jenë arritja e bashkësisë ndërkombëtare për zhvillimin shoqëror të Afganistanit dhe ruajtjen e paqes dhe sigurisë në botë.

Ishte zëvendëskryeministri rus, Sergei Ivanov, që sot i bëri këtë apel botës, duke kritikuar koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës si të dështuar sa i përket shqyrtimit dhe gjetjes së zgjidhjeve për zhvillimin e problemeve shoqërore dhe ekonomike në Afganistan.

Ivanov, nga samiti për sigurinë në Azi që po mbahet në Singapor, i kërkoi bashkësisë ndërkombëtare të investoj më shumë në zhvillimin shoqëror dhe ekonomik të Afganistanit, një investim që do të ndihmonte më shumë sesa prania ushtarake atje. “Forca ndërkombëtare ndihmëse e sigurisë nën drejtimin e NATO-s duhet të sigurojë stabilitetin dhe paqen në Afganistan”, deklaroi kryeministri rus, Ivanov, pasi sipas tij, prodhimi dhe trafikimi i drogës afgane janë një kërcënim i hapur kundër sigurisë dhe paqes në botë.

mit/NOA
KOMENTE