Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Naoto Kan: Aleanca Me Shba-Në 'Gur Themeli' I Diplomacisë Japoneze
English

Naoto Kan: Aleanca Me Shba-Në 'Gur Themeli' I Diplomacisë Japoneze

TOKIO, 8 qershor /ATSH-AFP/ - Kryeministri i ri japonez, Naoto Kan deklaroi sot se aleanca me SHBA-në është "gur themeli" në politikën e Jashtme të Japonisë, gjatë fjalimit të tij të parë, pas emërimit të qeverisë së re që ai kryeson. "Besoj se duhet ndjekur me vendosmëri parimi që aleanca: Japoni-SHBA është gur themeli i diplomacisë japoneze'', theksoi kryeministri. Duke përmedur diferencat mes Tokios dhe Uashingtonit lidhur me zhvendosjen e një baze ushtarake amerikane, ai u shpreh se dy vendet kishin arritur një 'lloj' marrëveshjeje. "Duhet të vazhdojmë punën mbi këtë bazë, por do bëj më të mirën e mundshme për të lehtësuar 'barrën' e banorëve të Okinavës", u shpreh Kan. Paraardhësi i tij, Yukio Hatoyama, irritoi disi administratën amerikane duke kërkuar rishikimin e një marrëveshje të arritur në vitin 2006, që parashikon transferimin e bazës ajrore ushtarake të Futenmas, në gjirin e mbrojtur të Okinavës, jugu i Japonisë. Pas premtimit për largimin e bazës nga ishulli, sipas kërkesës të banorëve, atij iu desh të pranonte dështimin në këtë përpjekje, para paraqitjes së dorëheqjes./ /i.p/
KOMENTE