Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Stajnberg: Maqedonia të fokusohet drejt NATO-s dhe BE-së
English

Stajnberg: Maqedonia të fokusohet drejt NATO-s dhe BE-së

Uashington, 9 Qershor, NOA – Zv/ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Xhejms Stajnberg, ka theksuar se Maqedonia duhet të fokusohet drejt ardhmërisë së saj në NATO dhe Bashkimin Evropian.

“Unë e kuptoj se hezitimin e kryeministrit për të marrë vendime të vështira, është gjithmonë e vështirë një situatë e tillë. Është e vështirë, kur ju e dini se cila është zgjedhja juaj e parë, të përpiçeni të gjeni pikat e përbashkëta, por unë mendoj se është e rëndësishme që udhëheqja maqedonase të përqendrohet në çmimin, i cili është një e ardhme e qëndrueshme në kuadër të NATO dhe BE", ka theksuar Stajnberg në një intervistë për “Zërin e Amerikës”.

Ai ka nënvizuar se SHBA-të e mbështesin ndërmjetësin e OKB-së, Metju Nimic, për zgjidhjen e kontestit të emrit, i cili sipas administratës amerikane po luan rol të rëndësishëm në këtë proces.

Stajnberg ka theksuar se edhe kryeministri grek Jorgos Papandreu ka drejtuar mesazhe pozitive me vizionin e tij për integrim të plotë të Ballkanit në BE dhe NATO deri në vitin 2014, duke shprehur me këtë mbështetjen që e jep për ardhmërinë e Maqedonisë në këto dy organizata.

NOA-INA

KOMENTE