Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kirgistan - Shba Kërkon Veprim Ndërkombëtar Të Koordinuar
English

Kirgistan - Shba Kërkon Veprim Ndërkombëtar Të Koordinuar

UASHINGTON, 15 qershor /ATSH-ANSA/ - Shtetet e Bashkuara janë në kontakt me qeverinë e përkohshme të Kirgistanit, me Rusinë dhe me organizata ndërkombëtare si OKB dhe OSBE për "një reagim ndërkombëtar të koordinuar për krizën në Kirgistan", shkaktuar nga dhuna ndëretnike. Prioritetet e publikuara sot nga Departamenti amerikan i Shtetit, nëpërmjet zëdhënësit Philip Crowley, janë ato për t'i "dhënë mbështetje qeverisë provizore në stabilizimin e situatës". "Sigurisht ka nevoja humanitare në rritje. Do të dëgjojmë me vëmendje për nevojat e Kirgistanit dhe aktualisht po kërkojmë të japim një mbështetje ndërkombëtare", deklaroi zëdhënësi amerikan. "Jemi në kontakt me qeverinë ruse, ashtu si me OKB-në dhe OSBE-në për të parë se çfarë mund të bëjmë së bashku për të ndihmuar qytetarët e Kirgistanit", shtoi Crowley. Baza ushtarake që përdoret nga Shtetet e Bashkuara në vend nuk është prekur ende nga kriza e brendshme, theksoi zëdhënësi. /e.v/
KOMENTE