English

Rumani - Parlamenti Rrëzon Mocionin E Mosbesimit Kundër Qeverisë

BUKURESHT, 15 qershor /ATSH-AFP/ - Parlamenti rumun hodhi poshtë një mocion mosbesimi kundër qeverisë së qendrës së djathtë duke i hapur rrugën zbatimit të një plani shtrëngues ekonomik, njoftoi deputeti i opozitës, Radu Rusanu. Rreth 228 deputetë votuan pro këtij teksti dhe 197 kundër, ndërkohë që për miratimin e tij ishin të vlefshme 236 vota. Rrëzimi i këtij mocioni mosbesimi do t'i mundësojë qeverisë së kryeministrit, Emil Boc të vërë në zbatim planin e masave shtrënguese që parashikon ulje të pagave me 25 për qind në funksionet publike dhe 15 për qind për pensionet konform marrëveshjes së arritur me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bashkimin Evropian./ /ec/ a.jor.
KOMENTE