English

Birmani - Të Paktën 46 Të Vdekur Nga Përmbytjet Dhe Rrëshqitja E Dherave

RANGUN, 17 qershor /ATSH-AFP/ - Të paktën 46 persona humbën jetën në veriperëndim të Birmanisë si pasojë e përbytjeve dhe rrëshqitjes së dherave shkaktuar nga shirat e rrëmbyeshëm që kanë përfshirë gjithashtu dhe rajonin fqinj, Bangladeshin, njoftoi media birmaneze. ''Shirat e rrëmbyeshëm kanë përfshirë disa qytete të shtetit Rakhine, në kufi me Bangladeshin'', sipas të përditshmes ''New Lights of Myanmar'' që njofton për 46 viktima. "Autoritetet lokale dhe zyrtarët siguruan misione shpëtimi për viktimat e përmbytjeve dhe rrëshqitjes së dherave duke iu siguruar medikamente mjekësore, veshje dhe ushqime", shtoi e përditshmja./ /ec/ a.jor
KOMENTE