Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Axhenda Ndërkombëtare 20 Qershor 2010
English

Axhenda Ndërkombëtare 20 Qershor 2010

---------------------------------------------------------------------- NGJARJE KRYESORE ------------------------------ OSH/BISHKEK - Monitorimi i situatës në Kirgistan ku Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit, i ngarkuar për Azinë Qendrore dhe Jugore, Robert Blake ka bërë thirrje autoriteteve për të hetuar dhunën etnike që ka shkaktuar rreth 2000 viktima, sipas presidentes të përkohshme Rosa Otunbayeva, dhe qindra e mijëra refugjatë. BLOEMFONTAIN/NELSPRUIT/JOHENNESBURG - Dita e dhjetë e Kampionatit të 19 Botëror të Futbollit, kur do të luhet edhe ndeshja mes Brazilit dhe Bregut të Fildishtë në stadiumin e qytetit të Johanesburgut, në të cilën do të jetë i pranishëm edhe presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma. Në Bloemfontain, Sllovaki-Paraguai dhe në Nelspruit, Zelanda e Re-Itali. VARSHAVË - Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale pas vdekjes aksidentale te presidentit Lech Kaczynski. Sipas parashikimeve këto zgjedhje do të jenë një duel mes Bronislaw Komorowski dhe Jaroslaw Kaczynski, ky i fundit vëllai binjak i presidentit të ndjerë. TË TJERA -------------- TEHERAN - Monitorimi i zhvillimeve pas varjes së Abdolmalek Rigi, kreu i grupit sunit rebel "Jundullah", i cili akuzohej se do të kryente sulme të armatosura në krahinën iraniane të Sistan-Balukistan (juglindje). NEW ORLEANS - Ndjekje e situatës në Gjirin e Meksikës ku vazhdon rrjedhja e naftës shkaktuar nga shpërthimi i platformës Deepwater Horizon. BOGOTA - Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Kolumbi ku Juan Manuel Santos është konsideruar si një nga të preferuarit. Hapja e qendrave të votimit më 1300 GMT, mbyllja më 2100 GMT. /e.v/
KOMENTE